Днес е последният ден, в който родителите решават дали децата им да бъдат тествани за да се върнат в клас. По думите на вирусологът доц. Любомира Николаева Гломб в Европа, тестването на учениците е абсолютно в ход. Учениците над 12 години нагоре в голямата си част са ваксинирани, независимо от това са тествани два пъти седмично Доктрината "тестиране за да останем в училище" в повечето западни страни е приета, обясни доц. Гломб.
"Всяка ваксина иска няколко дози. Вирусът е изменчив, по принцип коронавирусите имат нетраен имунитет. Той ще бъде такъв и при ваксинираните, затова трябва непрекъснато да се подклажда и да се държи буден с ваксина", заяви тя.
По думите ѝ вероятно ще трябва да се ваксинираме срещу коронавирус може би на година, но ако голяма част от населението е имунизирана, циркулацията на заразата ще се озапти.
Малките деца трябва да бъдат подпомогнати в тестването и това ще стане с учител и родител. По думите ѝ в тестването няма абсолютно нищо вредно, а от Центъра по заразни и паразитни болести предлагат доброволческа помощ за училищата в първите дни, за да помогнат.
"По въпроса за антителата ще изкажа своето лично мнение от гледната точка на вирусолог. Когато се вземат решения на национално ниво, обаче, се гледат много мнения. Според мен към момента няма тест, който да каже че тези антитела са неутрализиращи и индивидът, който ги притежава, съответно е в по-малък риск да се зарази или да предаде заразата. Затова и нито една държава още не ги е приела като меродавни"
Най-доминиращият вариант на вируса у нас е делта вариантът, но не това трябва да ни притеснява, а броят новозаразени, обясни още доц. Гломб. Тя категорично заяви, че в страната вече няма грип.
"Аз не мога да разбера защо хората се притесняват от ваксините, при положение, че вече няколко милиарда дози са направени, наблюдаваме какви се резултатите от ваксината в продължение на година и половина, описват се нежеланите реакции и те са една на няколкостотин хиляди, което е нищожно в сравнение с пораженията от боледуването", каза доц. Гломб.
Тя обясни, че ваксинираният човек може да се зарази, но ще прекара болестта в пъти по-кратко отколкото неваксинирания. Според нея е егоистично да се спасяваме поединично, а ваксинирането спасява животи и позволява всички дейности да вървят в ход.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Погребението на иранския аятолах Али Хаменей ще се състои през юли
Ще оцелее ли проектът за съвместния френско-германски боен танк?
Нагел: Цените ще останат по-високи, дори и войната в Иран да приключи скоро
Иран вероятно е възстановил арсенала си с ракети руско производство
Как войната на Тръмп с Иран засили политическото влияние на Педро Санчес
Камен Колчев: Отварянето на пазара на ДЦК за гражданите ще е от полза както за тях, така и за фиска
Установиха причината за смъртта на починалото бебе в болницата в Търговище
Трима души загинаха при катастрофа в Пловдивско
Магнитна буря връхлетя Земята след мощно слънчево изригване
Затвориха известен плаж в Гърция заради изтичане на отпадни води в морето
Година след кошмара в село Ягода: Всички задържани за "дома на ужасите" са на свобода
Кола се заби в стълб и затрудни движението по булевард във Варна
Циципас към Гришо: Ти си феноменален спортист и дори още по-добър приятел
Арсенал троши 40 млн. евро за грък
Талантлива българка прави фурор в Мадрид
Екшън!Обраха Англия в Канзас
Ботев Пд се похвали и обяви важна новина
Отличен подиум за Никола Цолов в Барселона
Седмична нумерологична прогноза за 15 – 21 юни
Пухкави милинки с кисело мляко
Защо на някои хора им е трудно да проявяват емпатия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Играта на играчките 5“
10 летни разядки със сирене
Кажете сбогом на тъмните кръгове: 5 домашни маски с видим ефект
Нов ужас на пътя! Трима души загинаха в катастрофа
Доставките на самолетни горива у нас за лятото са гарантирани
Никола Цолов завърши трети в спринта в Барселона
Хороскоп за 14 юни 2026
Автобус катастрофира във Варна
Част от футболистите на Черно море минаха медицинси прегледи
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“